Electronic Scale NWS 30K Polsinelli
Brand: Dini Argeo
Unit: pc
Stock qty: Pre-order
Delivery time (day): 30-90
Delivery time within Estonia for stock items approx. 3-5 working days. NOTE! Due to the rapid price increase, prices for non-stock items may change without prior notice! Standard prices with 24% VAT.
Description
Electronic Scale NWS 30K
The NWS 30K electronic scale is the ideal solution for advanced industrial applications as well as for the small manufacturer requiring a multifunctional, compact and portable instrument. It can be used for both checkweighing and piece counting.
Specifications:
- Maximum capacity: 30 kg
- Green backlit LCD display with 6 digits, 28 mm
- Mechanical waterproof keyboard, with acoustic feedback, with 8 keys
- Stainless steel plate, dimensions 218x267 mm
- Level bubble and adjustable feet
- Internal rechargeable 4Vdc battery (autonomy approx. 100 h) and 230Vac - 5Vdc power supply (EU plug)
- Packaging: dimensions 310x130x370 mm
- Weight: approx. 3.7 kg
On request:
- Calibration service with issue of relevant certificate
Features:
- Piece counting
- Weighing %
- Weight check at two thresholds, with acoustic signal
- kg/lb conversion
- Weighing filter selection
- Zeroing
- Zero tracking
- Semi-automatic tare
- Digital calibration
- Backlight activation
- Low battery warning
Counting specifications:
- Internal sensitivity: 0.1 g
- Min. allowed unit weight: 5 g
- Division: 10 g
Frequently Asked Questions
What are the key features of this product?
The Electronic Scale NWS 30K is a professional product designed for everyday use in the catering and food industry.
Is this suitable for professional use?
Yes, the product is designed for professional use and meets industry standards.
Does the warranty apply?
All products come with manufacturer's warranty. Check the product documentation for detailed warranty terms.
| application_area | small production, industrial |
| calibratable | yes |
| display_type | digital |
| manufacturer_phone | +39 0536 843418 |
| material | stainless steel |
| measurement_accuracy | 0.1 g |
| measurement_range | 0 - 30 kg |
| package_depth | 370 |
| package_height | 130 |
| package_length | 310 |
| power_supply | 230V |
| Weight (kg) | 3.700000 |
| High (m) | 0.37 |
| Width (m) | 0.13 |
| Length (m) | 1 |








