Pot 150L motorized Tri-Clamp with inverter stainless steel
Brand: Polsinelli
Unit: pc
Stock qty: Pre-order
Delivery time (day): 14-30
Delivery time within Estonia for stock items approx. 3-5 working days. NOTE! Due to the rapid price increase, prices for non-stock items may change without prior notice! Standard prices with 24% VAT.
Pot 150L motorized Tri-Clamp with inverter stainless steel
The 150L TRI-CLAMP stainless steel motorized pot with Inverter is the ideal tool for production in brewing, food and pharmaceutical sectors where a quality product is required as well as suitable for home production.
Manufactured from 18/10 stainless steel (AISI 304) that guarantees perfect chemical stability, the 150L CLAMP motorized pot respects the organoleptic properties of the product.
The thick lid fixed to the pot by stainless steel hooks ensures that the right temperature is maintained, also thanks to mashing blades which keep the product in continuous movement by the agitator motor equipped with a gear motor with inverter, allowing the rotation speed to be adjusted from 6 to 42 rpm and the direction of rotation to be reversed via a practical control panel with digital keypad.
It is fitted as standard with the TRI-CLAMP quick-connection system consisting of a DN25 CLAMP 1"1/2 stainless steel valve with PG20 stainless steel hose barb, gaskets and CLAMP clamps. The main features of this system are the easy assembly and disassembly for which no tools are required and the ease of cleaning thanks to its smooth joints.
Features: AISI 304 stainless steel, stainless steel handles, reinforced stainless steel lid with hooks, single-phase 220V motor with display, gear motor 1:50 with inverter (adjustable speed 6-42 rpm), stainless steel mashing blades, CLAMP 1"1/2" stainless steel valve, professional analogue thermometer with stainless steel protection.
Technical data: Material: AISI 304. Capacity: 150L. Power: 0,18kW. Inside diameter: 630mm. Height: 490mm. Overall dimensions: 700×705mm (h). Wall thickness: 1mm. Bottom thickness: 1,5mm.
Frequently Asked Questions
What is the TRI-CLAMP system and what are its benefits?
What is the speed range of the mixer motor?
Is the tank suitable for food and pharmaceutical use?
What are the overall dimensions and power requirements?
How is the temperature monitored during operation?
| application_area | home, small production, industrial |
| display_type | analog |
| lid_type | reinforced stainless steel lid with stainless steel hooks and knob |
| material | stainless steel 304 |
| power_consumption | 0.18 kW |
| power_supply | 220V |
| rotation_speed | 42 |
| tap_configuration | 1 CLAMP 1" 1/2 stainless steel valve (position not specified) |
| Weight (kg) | 75.0 |
| High (m) | 0.705 |
| Width (m) | 0.63 |
| Length (m) | 0.7 |















