Elektropump P30 A.T. med frekvensomriktare
Varumärke: Polsinelli
Enhet: st
Lagersaldo: Förbeställning
Leveranstid (dagar): 14-30
![]()
- Fri frakt till paketterminaler för beställningar över 200 €, med undantag för skrymmande varor, varor som väger över 20 kg och projekterbjudanden.
- Leveranstid 3-7 arbetsdagar.
- På grund av snabba förändringar i inköpspriserna är det endast beställda produkter som har ett förutsägbart pris – det slutliga priset kan komma att ändras. Priserna inkluderar moms (24 %). Om produkten kräver installation, se till att beställa en specialist för att installera den!
29,90 €/Kg
Elektropump P30 A.T. med frekvensomriktare
Livsmedelsgodkänd elektrisk pump P30 A.T. med frekvensomriktare
P30 AT excenterskruvpumpen med frekvensomriktare består av en motor, en intern rotor och en praktisk vagn med hjul och handtag, idealisk för transport. Det är ett verktyg konstruerat för överföring av livsmedelsvätskor även vid höga temperaturer, perfekt för producenter av vin, olivolja, öl och mjölk. P30 AT enskruvs-elpumpen med frekvensomriktare påverkar inte på något sätt de organoleptiska egenskaperna hos de transporterade produkterna och uppfyller standarderna i D.M. 21/03/73. Rotorn drivs av en 0,55 kW trefas 4P-elmotor, hastighetsområde 10 till 2000 rpm, flödeshastighet 2 till 42 hl/timme. Frekvensomriktaren är mycket användbar för att styra motorns hastighet, vridmoment och acceleration samt optimera energiförbrukningen.
Tekniska data
- Strömförsörjning 220 V (50 Hz)
- 0,55 kW 4P trefasmotor
- IP65 enfas frekvensomriktare och servoventilation
- 10-2000 rpm (2-42 hl/timme)
- Pumphus i rostfritt stål AISI 304
- In-/utlopp: DIN32 med Ø30 mm slanganslutning
- Maximal driftstemperatur 80°C
Vanliga frågor om elpumpen P30 A.T.
Vilka vätskor kan pumpas med P30 A.T.?
Vad är fördelen med frekvensomriktaren?
Är pumpen lämplig för livsmedelskontakt?
Vilka anslutningar har pumpen?
Vilken strömförsörjning krävs?
| application_area | industrial |
| automation_type | inverter |
| certifications | D.M. 21/03/73 |
| flow_rate | 200-4200 l/h |
| material | stainless steel 304 |
| power_consumption | 0.55 kW |
| power_supply | 220V (50Hz) three-phase |
| productivity_output | 2-42 hl/hour |
| product_compatibility | wine, olive oil, beer, milk |
| rotation_speed | 10-2000 rpm |
| temperature_range | 80 |
| Vikt (kg) | 100.000000 |
| Höjd (m) | 0.9 |
| Bredd (m) | 0.4 |
| Längd (m) | 0.6 |








