Kittel 50L CLAMP motoriserad rostfritt stål
Varumärke: Polsinelli
Enhet: st
Lagersaldo: Förbeställning
Leveranstid (dagar): 14-30
![]()
- Fri frakt till paketterminaler för beställningar över 200 €, med undantag för skrymmande varor, varor som väger över 20 kg och projekterbjudanden.
- Leveranstid 3-7 arbetsdagar.
- På grund av snabba förändringar i inköpspriserna är det endast beställda produkter som har ett förutsägbart pris – det slutliga priset kan komma att ändras. Priserna inkluderar moms (24 %). Om produkten kräver installation, se till att beställa en specialist för att installera den!
Den 50 L TRI-CLAMP rostfria motoriserade grytan är det idealiska verktyget för produktion inom bryggeri-, livsmedels- och läkemedelssektorerna där en kvalitetsprodukt krävs, samt lämplig för hemproduktion.
Tillverkad av 18/10 rostfritt stål (AISI 304), som garanterar perfekt kemisk stabilitet, respekterar 50 L CLAMP motoriserade gryta produktens organoleptiska egenskaper.
Det tjocka locket, som fästs vid grytan med rostfria krokar, säkerställer att rätt temperatur upprätthålls, även tack vare mäskbladen som håller produkten i ständig rörelse med 220 V 0,09 kW motor med växelmotor.
Den är som standard utrustad med TRI-CLAMP snabbkopplingssystem bestående av en DN25 CLAMP 1" 1/2 rostfri ventil med PG 20 rostfri slangkoppling, packningar och CLAMP-klämmor. Systemets huvudegenskaper är den enkla montering och demontering som inte kräver några verktyg och den enkla rengöringen tack vare de släta fogarna. 50 L grytan är också utrustad med en analog termometer av professionell kvalitet med sond för enkel kontroll av produktens tillagningstemperatur, ett lock med rostfri knopp och handtag.
Tekniska data: Material: AISI 304 rostfritt stål. Motor: 220V 0,09kW. Växelmotor: 28 RPM. Inre diameter: 455mm. Höjd: 370mm. Väggtjocklek: 1mm. Bottentjocklek: 1,5mm.
Varningar: AISI 304 rostfritt stål är INTE lämpligt för induktionsuppvärmning.
Vanliga frågor om 50L TRI-CLAMP motoriserad gryta
Vad är TRI-CLAMP-systemet och varför är det fördelaktigt?
Kan denna gryta användas på induktionshäll?
Vad är syftet med mäskbladen och växelmotorn?
Vilka tillbehör ingår som standard?
Vilka är grytans invändiga mått?
| application_area | home, small production, industrial |
| display_type | analog |
| lid_type | reinforced stainless steel lid with stainless steel hooks and knob |
| material | stainless steel 304 |
| power_consumption | 0.09 kW |
| power_supply | 220V |
| rotation_speed | 28 |
| tap_configuration | 1 stainless steel valve, TRI-CLAMP 1 1/2" |
| Vikt (kg) | 25.0 |
| Höjd (m) | 0.53 |
| Bredd (m) | 0.455 |
| Längd (m) | 0.48 |
159,00 €














